metastock_for_webinretactive for web

לימודי שוק ההון ת"א והמרכז | חיפה והצפון |

הצטרפות לרשימת תפוצה |
רוצה לבדוק את המניה שלך בדו"ח הטכני? |

אני מתכוון למשהו אחר , לדובדבן שבקצפת , לדרך שבה אנחנו יכולים לקצר תהליכים ולגזור קופון קל ומהיר.

ואם אתם חושבים שאני מתלוצץ אז טעות בידכם , אני רציני לחלוטין .

מהו טיפ בשוק ההון ? הרי בכך עניננו , ההגדרה היא קצרה – מידע המתקבל ממקורות שונים על התפתחות משוערת בחברה. ארחיב במעט את ההגדרה ואומר שאצלי טיפ הוא כל מידע שמאפשר לי כמשקיע להגדיל את רווחי מעבר למה שהיתי מסוגל להרויח בלעדיו.

אחד המוצרים הנפוצים ברשת ובעיתונים הוא – מערכת כללי אצבע למשקיע המתחיל שאמורים לסכם את כל התורה על רגל אחת. בכל מערכת כזו תמיד תמצאו את כלל הטיפים , הניסוח שונה, לפעמים קצר, לפעמים ארוך אך תמיד בצורת אזהרה שעיקרה – למה לך לסכן את כספך על סמך שמועה או טיפ שמישהו זר לך לחלוטין כתב בפורום או בעיתון. ויש כאלה שמוסיפים לכך מסקנה גורפת שמי שפועל על סמך הטיפים סופו יהיה רע ומר. משהו בסגנון שורה תחתונה של מייל שרשרת שקיבלתי שאם לא אשלח את המייל לעוד אלף אנשים ציפור גדולה תחרבן לי על הראש.

בואו ונהיה קצת הוגנים וקצת ישרים עם עצמנו .האם אין חיפוש הטיפ הסיבה העיקרית להיותנו בפורום?

או ליתר מליצה אעתיק הגדרה מתוך מאמרה של הדר חורש מהארץ ואקרא לעצמי ולכולנו בשם היפה "צידי טיפים"

אין אני בא לשנות סדרי בראשית אלא לעשות קצת צדק עם הטיפ ולעשות קצת סדר במחשבות.

להבנתי קימים 2 סוגי טיפים :

הראשון שכולנו מחפשים והסיכוי למצאו אפסי, הוא מידע מוקדם על התפתחויות בחברה טרם פרסומן בכלי התקשורת.בשפה המשפטית יש לטיפ זה שם והוא נקרא "מידע פנים" הוא אסור על פי החוק ולנותני מידע זה צפוים עונשים כבדים.אז בחייכם למי שיש מידע כזה הוא יחשוף אותו בעיתון או בפורומים ? מי יעז להסתכן ולפרסמו בצורה גלויה ? ובשביל מה ? נכון שלפעמים המידע דולף אך זה בחדרי חדרים ומפה לאוזן . ולכן אם תגלו במקרה טיפ כזה אל תאמינו .זה מניפולטיבי מופיע בצורות שונות ולכולם אותה מטרה לנצל אותכם ולהשתמש בכם לצורכי נותן הטיפ. זהו הטיפ האידאלי אך הוא לא קיים והוא רק מצג שוא.

סוג הטיפ השני הוא הסוג שכולנו משתמשים בו בצורה זו או אחרת וזה למעשה מידע ברמות שונות של איכות ושלבים שונים של עיבוד .ועל זה אני מדבר ובו אני משתמש כל הזמן ועליו ארחיב ואציע את הדרך הנכונה לשימוש אפשרי.

שוק ההון הוא שוק קשה , מאתגר, מתגמל, אך אינו סלחני. אין דרך קלה להרויח בו ,הוא דורש ידע זמן ועבודה קשה.אנו מקבלים את הטיפים הללו כל הזמן בצורה של ניתוחים , המלצות ,דרך דואר זבל , דרך עיתונים , בפורומים , שרותי איתותים וכל ערוצי המדיה.

להבנתי קימים שלושה שלבים לניצול נכון של טיפים מסוג זה:

השלב הראשון הוא ההבנה שלאף אחד מאיתנו אין הידע מה יקרה בעתיד וכל ניתוח או המלצה זו סה"כ ההערכה של נותן הטיפ שלפעמים ניתנה מתוך כוונה טהורה של עזרה , לפעמים מתוך כוונה להשמע , ולפעמים גם מתוך כוונה מניפולטיבית בשל הענין שיש למוסר הטיפ והפוזיציה בה הוא נמצא , זה יכול להיות חבר בפורום ויכול להיות בית השקעות מכובד. ולכן על כל דעה ועל כל עמדה חיבים לתלות סימן שאלה גדול.

השלב השני הוא הכרת הכותב . אסור לקבל טיפ מכותב אלמוני ויהיה הטיפ מפתה ככל האפשר , לעיתים ההמלצה גובלת בהרצה והעובדה שהכותב מצין שהוא מחזיק בפוזיציה כגילוי נאות אינה משנה עובדה זו. אני פעיל בשלושה פורומים ואני יכול להעיד על הרגישות הגבוהה שקימת בנושא על הקפדת מנהלי הפורומים ועל משנה זהירות שהם נוקטים לא רק במהות אלא אף בניסוח ואני מוצא מקום להודות להם כי אין לי ספק לרגע שפעילותם הברוכה מנעה כאב לב וכיס, מלא מעט משקיעים.

פה למעשה נגמרים החיים הקלים ומתחילה העבודה הקשה ,כדי להכיר את הכותב , איכות כתיבתו ומהימנותו נדרש זמן , נדרש לקרוא בעיון את הדברים , את ההמלצות , את הניתוחים ובעיקר את התוצאות (מה שאנחנו נוהגים לקרוא פגיעות). ורק כאשר מצליחים לגבש דעה על הכותב כדאי להתיחס בצורה חיובית לדברים שאותם הוא כותב. הדבר נכון לכותבים בפורומים והדבר נכון לשרותי האיתותים.

אני חיב להביע עמדה אישית לגבי שרות האיתותים על מנת למנוע מצב שמישהו לא יבין נכון את דברי.

אין אני בא להמליץ או לפסול את שרות האיתותים מבחינתי אלה טיפים מצוינים בתשלום ויותר מכך אני מכיר את מרבית שרותי האיתותים הקימים בארץ היום ,ואני יכול להעיד מנסיוני שמדובר באנשים אמינים ביותר שמטרתם המסחרית הינה להרויח באמצעות שיטת יעוץ זו שעיקרה לתת תשואה עודפת ללקוחות שלהם מעל תשואת השוק והם עושים זאת בהצלחה. כל שאני טוען שיש לקחת פסק זמן ולבחון ולהכיר לפי ששמים את כל הכסף על סמך שרות זה או אחר.

השלב השלישי והאחרון הוא החשוב ביותר.

מדובר בכסף שלכם שעבדתם בשבילו אל תשקיעו כי מישהו אחר אמר לכם (נכון אותה אזהרה כמו אצל כולם) תבדקו אם זה מתאים לשיטת ההשקעות שלכם . אל תתעלמו מהטיפ אבל אל תתיחסו לטיפ כאל הזדמנות שמוחמצת אם לא מישמים אותה . תתיחסו לטיפ כאינפורמציה נוספת אמינה וחשובה שמאפשרת לכם לקצר תהליכים , להתמקד במניות שלא חשבתם עליהם ,מקנה לכם נקודות ראיה של כיוונים חדשים, תוספת של דברים שלא הצלחתם או לא ידעתם איך לבדוק , וזה המון ,אבל לא מספיק .תלמדו להפוך את המידע הגלום בטיפ למרכיב נוסף במערכת השיקולים שלכם לכניסה להשקעה .

אסור שטיפ יהיה הסיבה לכניסה להשקעה הוא חיב להיות רק גורם משלים.

לצורך כל הדברים המפורטים אתם זקוקים לידע אותו אתם חיבים לרכוש , ידע זה יאפשר לכם עיבוד האינפורמציה בצורה נכונה כי אחרת אתם באפלה וכל קרן אור נראית כדרך הנכונה. הידע הוא המפתח להצלחה ותפעלו בכל דרך להשלימו.

לסיכום

הטיפ האמיתי הוא רק מידע ולא ידע ואין תחליף לתהליך קבלת החלטות עצמאי שעמד במבחן הזמן.

הכסף הוא שלכם אל תזרקו אותו על שמועות או טיפים מפתים .

בהצלחה

כניסת סטודנטים