metastock_for_webinretactive for web

לימודי שוק ההון ת"א והמרכז | חיפה והצפון |

הצטרפות לרשימת תפוצה | הצטרפות לשרות המנויים ללא עלות

כאשר אנו נחשפים לתאוריות מתחומי המדעים המדויקים, אנו עוסקים בכללים וחוקים הנכונים תמיד.

התפוח הנופל מגובה נתון, יגיע בדיוק למהירות המתאימה לחישוב המתמטי ולא חשוב איפה נזרוק אותו , גשר ישא את המשקל שעבורו הוא תוכנן ואם הגשר קרס ניתן להצביע בדיוק היכן היו שגיאות התכנון.

האם בכלכלה הדבר זהה? לא ולא..

הכלכלה נלמדת במסגרת מדעי החברה והתאוריות הקימות הן רק תאוריות שגובשו לאוסף הסברים כלכלים וחוקים שלעיתים תקפים ולעיתים לא.

הדוגמא הטובה ביותר לתלותן של תאוריות כלכליות בתנאים מסוימים היא כאשר הן אינן עובדות. אוסף הפרשנויות לאותו כישלון הוא מגוון עד כדי סתירות בין ההסברים..

באופן דומה אנו מוצאים תאוריות שונות למסחר בשוק ההון, למשל חלק מהן ממליץ על קניית מניות בשפל ואילו חלק אחר רק בפריצת שיא קודם האין זה דבר והיפוכו ?

קשים הם חייו של סוחר בשוק ההון. מאיזה ספר ילמד? איזו תיאוריה לאמץ? האם זה הזמן להכנס לפוזיציה ? או לברוח ממנה ? למי להאמין ובמי להטיל ספק?

אנחנו מתחילים לראות שאחת התכונות החשובות של כל סוחר היא הספקנות. היכולת להטיל ספק בדבריו של עיתונאי מכובד המנוסה מכם ,או של חבר הממליץ על מניה , ואפילו להטיל ספק בתאוריות של פרופסור מפורסם המסביר באותות ובמופתים למה הדולר ירד ולמה מעכשיו הוא רק יעלה.

למרות שהספקנות מקורה בפילוסופיה ואנו אנשי מעש שרגלנו נטועות בקרקע וראשנו עסוק בקושיות מתחומי הממון אין מנוס מלהכיר בעובדה שגם אנו זקוקים לספקנות .

ניקח למשל מקצוע מוכר מתחום שוק ההון של "מבקר פנים" של חברה. נופתע לגלות, שמעבר למיומנות מקצועית בתחומי החשבונאות והכלכלה, התכונה הבסיסית ביותר הנדרשת לתפקיד היא הספקנות. גילוי דעת 92 של לשכת רואי החשבון בישראל הדן בנושא אחריות המבקר, מגדיר את הספקנות המקצועית:

"כמצב תודעתי שבמסגרתו המבקר מעריך באופן שוטף את ראיות הביקורת ואינו מקבל כמובן מאליו את מקורות ואמינות המידע, הנתונים , המסמכים ושאר ראיות הביקורת הנאספים במסגרת הביקורת. המונח שאול מעולם המחקר המדעי וגילוי הדעת מכליל בו גם חשיבה בוחנת. ובכך מחייב את המבקר לשאול שאלות ולתת מענה לשאלות המתעוררות".

ובכן גם לסוחר בשוק ההון הספקנות היא תכונה חיונית והכרחית. אך אליה וקוץ בה.

מידה סבירה ממנה, היא מתכון להצלחה. מידה גדושה ממנה, היא הדרך לאובדן ביטחון עצמי ולקיפאון מחשבתי.הבה ונראה את השפעתה על המשקיע בשלבי התפתחותו השונים.

ניתן לזהות 3 שלבים בחייו של משקיע או סוחר בשוק ההון:

1. שלב הטירונות או ההתחלה

2. שלב ההתמחות

3. שלב המומחיות

שלב ההתחלה

המשקיע המתחיל חוקר את שיטות המסחר למינהן, ונהנה מעצם הגילוי. המסחר מונע על ידי ההנאה שבדבר. יתרה מזו, מרבית הסוחרים המצליחים להתקדם שלב בתהליך הם אלו שהצליחו רגשית וכספית. מרבית הסוחרים אינם ספקנים במיוחד בשלב זה, הם חסרי הגנות רגשיות, מוכנים ללמוד הכל (אם זה לא קשה מדי). הם לומדים תיאוריות שונות, הולכים אחר "גורוים", כתבות, עצות, המלצות של חברים ומוכנים לשלם דמי לימוד על השגיאות שהם עושים. חלקם (במיוחד אלו שחוו הצלחה כספית מרשימה בזמן קצר), מפתחים אפילו זלזול בקשיים הקיימים במסחר. מותר להם, בשלב זה אפשר להפסיד, אפשר להרויח, ומותר להאמין בלי הגבלה.

זהו שלב הניסיונות, זהו שלב רכישת הידע מספרים, מקורסים, מפורומים ומכל מי או מה שאפשר בעזרתו ללמוד ולהתנסות. והכל בתנאי אחד בלבד!

יש לשמור על מעורבות כספית נמוכה ולהקפיד על כללי ניהול סיכונים בסיסיים. כמו להשקיע עד x% מההון הכולל, פיזור בסיסי של ההשקעות והקפדה על ניהול ההפסדים.

שלב ההתמחות

בשלב זה, פג החידוש במסחר ואיתו נמוגה מרבית ההנאה. המסחר הופך להיות כמו כל עבודה אחרת. על הסוחר לעבוד קשה, על מנת להפוך את הידע שרכש לכישורי מסחר ספיציפים המתאימים לו. לפתח יכולות שיפוט בסיסיות ולהרוויח כסף. זהו השלב בו נוצרת המחויבות למקצוע. זהו גם השלב בו נגרמים הפסדים כבדים ,אנשים רבים זונחים את המסחר ומחפשים תחום אחר לפרנסתם.

סוחר מתמחה מתמקד בניסוי השיטות שלמד ובחינת אסטרטגיות שונות להשקעה. הדבר נעשה לרוב בשיטת האלימינציה כאשר כל טעות עולה כסף רב.

בשלב ההתמחות, הסוחר נעשה מקסימום ספקן. הלחץ הפסיכולוגי הוא כבד, הצורך להרוויח כסף ולהוכיח לעצמו שבחר במקצוע הנכון עושה את שלו. ולכן בשלב זה, אין סליחה ומחילה. כל דבר שגרם בעבר לכשלון ולהפסד כספי, נפסל על הסף.

זהו השלב המסוכן בו הספקנות עלולה לשנות כיוון ובמקום להטיל ספק בתאוריות או בתקשורת, מטילים הסוחרים ספק בעצמם, בידע, בשיטות וביכולת העצמית. זהו השלב בו הספק עלול להפוך לפקפוק עצמי ולפגיעה בביטחון העצמי, מה שמוביל בהכרח לקיפאון מחשבתי, פגיעה ביכולת לחשיבה בוחנת או קבלת החלטות עצמאית מושכלת.

חלק מהסוחרים נתקעים בשלב זה, חלק מהסוחרים נפלטים מהשוק. רק אלו שהשכילו לשמור על רמה סבירה של ספקנות, מצליחים להתגבר על המשברים, ממשיכים לשמור על אמונה ביכולתם להצליח ומצליחים לעבור קדימה לשלב הבא של הפיכתם לסוחרים מקצועיים.

מכיוון שמרביתנו תקועים בשלב זה, אחזור שוב על מהותן של התאוריות הכלכליות:

• מה שהיה נכון בזמן מסוים, לא בהכרח נכון לזמן אחר.

• מה שלא היה נכון למניה מסוימת או בזמן מסוים יתכן ויהיה נכון בזמן אחר ולמניה אחרת.

שוק ההון אינו קופא על שמריו, יש להמשיך וללמוד שיטות חדשות ולנסות גם דברים שבעבר לא עבדו. זה המפתח להתפתחות ולהפיכה לסוחר מקצועי.

שלב המומחיות

הסוחר מכיר את מרבית השיטות ויודע מה מתאים לו. הוא שרד תקופות קשות, רכש את הכלים המתאימים הן לחשיבה בוחנת והן להתאמה עצמית לזמנים משתנים.

המסחר תופס את מרבית זמנו, הוא לומד פחות ומנסה פחות. רמת הספקנות שלו גבוהה ביותר ואולי בצדק. הוא את מקומו מצא , הוא הסוחר המצליח, הוא המומחה .

מטרתו היא הגשמת יעדים אישיים ברורים – רווח שלX כסף בזמן נתון Y.

הוא חושד בכל שיטה חדשה, השונה ממה שהוא מכיר או מזו שבה הוא משתמש.

לכאורה, אין מה לאמר, והלוואי וכולנו נגיע לשלב המומחיות. אך העובדות הן שהשוק משתנה כל הזמן ואם הסוחר לא ישתנה ויתאים את עצמו ואת שיטותיו, בסופו של דבר ישלם את המחיר. ואצל מקצוענים המחיר הוא כבד – די אם נזכיר את פישמן וההימור על הלירה הטורקית.

הבעיה לדעתי, היא אחרת. יותר מדי ספקנות בשוק ופחות מדי ספקנות בעצמך!

רצוי מאד שמדי פעם יעצור הסוחר המומחה ויטיל קצת ספק בעצמו. אולי הוא הטועה? אולי למרות כל מה שהוא יודע, השוק צודק?

גם בטבע קימות אנומליות וגם להן מצאו חוקים.

אולי, למרות כל הידע והנסיון שלו, הכסף הטיפש צודק ומבין מה שהסוחר המקצועי אינו מצליח להבין.

אולי גם הוא המקצוען יכול ללמוד מהטירון?

לסיכום, סקפטיזם או ספקנות במינוח העברי, היא תכונה חיונית, הכרחית ומועילה לסוחר בשוק ההון, בתנאי שהיא קימת במינון הנכון.

אסיים בציטטה מהבלוג של סנייק "תן כבוד לשוק עם קצת סקפטיזם" ואוסיף – ואף על פי כן השוק צודק תמיד.

לקריאה נוספת

פסיכולוגית מסחר - http://www.bursacenter.co.il/Articles.aspx?CatID=388

How To Survive as a Skeptic Michael S. Shopshire

http://www.marketwise.com/Xigla/News/templates/MW_Template_Psych.asp?articleid=480&zoneid=3

ספקנות או סקפטיסיזם (ויקיפדיה) - http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A1%D7%A4%D7%A7%D7%A0%D7%95%D7%AA

על גילוי דעת 92: "ספקנות מקצועית וחשיבה בוחנת" –

http://www.ralc.co.il/site-article-op-a-id-971-tno-1.html

כניסת סטודנטים